Instagram Bağış Toplama (Donation) Özelliği

Sosyal medya platformu Instagram 2014 yılında ülkemize bomba gibi giriş yaparak hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok kullanılan fotoğraf – video paylaşma uygulaması olmayı başarmıştır. Devamlı olarak uygulamaya eklenen yeni özelliklerin yanı sıra Instagram’ın 30 Nisan tarihinde bazı ülkelerde yaptığı güncelleme ile Bağış Toplama (Donation) özelliğini uygulamada aktif hale getirmiştir.

Ülkemizdeki bazı hesaplara yakın zamanda eklenen Instagram bağış toplama özelliği sayesinde sizlerde hikayelerinize veya yapmış olduğunuz canlı yayınlara bağış toplama özelliğini aktif ettikten sonra bağış toplayabilmektesiniz. Instagram bağış toplama (Donation) özelliğini kullanabilmeniz için ilk olarak bir Facebook hesabınızın olması gerekiyor. Bunun yanı sıra Facebook hesabınıza kayıtlı olan ve onaylanması gereken 1 adet kar amacı gütmeyen Facebook sayfasına ihtiyacınız olacaktır. Bu işlemlerin sonrasında ise Instagram hesabınızı ve Facebook sayfanızı birleştirerek Instagram hesabınızı işletme hesabı yaparak bağış toplama özelliği etiketini aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlemleri sırasıyla, nasıl yapacağınıza birlikte göz atalım.

Instagram’ın Bağış Toplama (Donation) Özelliği Nedir?

Facebook platformunun kasım ayında yapmış olduğu açıklamada; Facebook üzerinden kuruluşların yaklaşık 1 Milyar Dolarlık bir bağış toplama hacmine ulaşıldığı açıklaması yapılmıştı.

Bu yeni bağış toplama etiketi ile Instagram Hikayelerinizdeki “Bağış Topla” ya da ”Donation” ibarelerine yer verebilecek ve diğer kullanıcılardan bağış toplamak için talepte bulunabileceksiniz.

Instagram Donation Özelliği

Instagram Bağış Toplama Özelliklerine Erişme

Adım #1: Business Manager sayfasından bağış toplama araçları için kaydolunuz.
Instagram hesabınızdan bağış toplayabilmeniz için ilk olarak Facebook bağış toplama araçlarına kaydolmanız gerekiyor.

Adım #2: Instagram ve Facebook hesaplarınızı bağlayınız.
Instagram ve Facebook hesaplarınızı bağlamak hesabınızda bağış toplama araçlarını kullanmanıza olanak sağlamaktadır.

Adım #3: Instagram hesabınızı İşletme hesabına dönüştürünüz.
Instagram hesabını işletme hesabına dönüştürdüğünüzden emin olduktan sonra bağış toplama araçlarını kullanabilirsiniz.

Instagram bağışta bulun düğmesi veya bağış çıkartması ekleme
Instagram hesabınızdan bir bağış kampanyası yapmak ve destekte bulunacak ortak hedef kitlenize doğrudan Instagram’da bağışta bulunmalarına teşvik etmek için hesabınızdan hikayelerde bulunan bağışta bulun çıkartmasını kullanabilirsiniz.

Adım #1:
Instagram hesabınızdan kamerayı açınız ve bağışınızı en iyi şekilde öne çıkaran bir fotoğraf çekiniz ya da önceden tasarlanan bir fotoğraf yükleyiniz.

Adım #2:
Ardından “Çıkartma” simgesine tıklayınız.

Adım #3:
Açılan ekrandan “Bağışta Bulun” çıkartmasını seçiniz.

Adım #4:
Arama sayfasında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş hesabı bulun ve seçiniz. İşletmenizi listede görememeniz, henüz bağış toplama özelliğini kullanmak için uygun bulunmadığınız anlamına geliyor.

Adım #5:
Yapacağınız bağış kampanyasındaki hikayeler için yaratıcı içerikler kullanarak özelleştirebilirsiniz.

Adım #6:
Son olarak “Gönder” butonuna tıklayınız. Ardından, Hikayen seçeneğinin yanındaki “Paylaş” butonuna dokununuz.

Instagram hesabına bağışta bulun düğmesi ekleme
Instagram uygulamasındaki bağışta bulun düğmesi, yapılan bağışlarda kâr amacı gütmeyen işletmelerin doğrudan Instagram Business Hesaplarından bağış toplamalarına olanak sağlamaktadır. Instagram bağışta bulun düğmesini aktif etmek için;

Adım #1:
Instagram hesabınızın ana sayfasına gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgi ibaresine dokununuz.

Adım #2:
Açılan menüden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız .

Adım #3:
Buradan “İşletme” butonuna tıklayınız.

Adım #4:
Seçeneklerden “Bağışlar”a dokunun.

Adım #5:
Son olarak “Profile Bağışta Bulun Düğmesi Ekle” seçeneğini aktif ediniz.

Adım #6:
Bu adımlardan sonra “Bağışta Bulun” butonu, İşletme Hesabınızda aktif edilecektir.

instagram bağış toplama, instagram bağış kampanyası nedir, Instagram canlı yayın bağış hakkında merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştığımız makalenin sonuna geldik. Sosyal medya uygulamalarında merak ettiğiniz diğer tüm sorularınız için yorumlar alanından bizlere ulaşabilirsiniz.

Güncellendi.

Instagram (Donation) Özelliği

Günümüzde sosyal medya, hayır kurumlarına yardım etmek için kullanılan önemli bir araç haline geldi. Instagram, kullanıcıların hayır kurumlarına ve sevdikleri amaçlara para bağışlamalarına olanak tanıyan bir özellik olan Bağış Toplama (Donation) özelliğini 2019 yılında başlattı.

Bağış Toplama özelliği, Instagram profil sayfasındaki “Bağış” düğmesi aracılığıyla kullanıcılara yardım edebilecekleri hayır kurumlarını veya amaçlarını eklemelerine olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca hikayelerinde, canlı yayınlarında veya profil sayfalarında da bağış isteyebilirler.

Bağış Toplama özelliği, kullanıcıların güvenli bir şekilde bağış yapmalarını sağlayan bir ödeme işleme sistemi aracılığıyla çalışır. Kullanıcılar, bir kredi kartı veya PayPal hesabı kullanarak güvenli bir şekilde bağış yapabilirler. Instagram, bağış toplama işlemi sırasında herhangi bir ücret almaz ve tüm bağışlar doğrudan seçilen hayır kurumuna gider.

Bağış Toplama özelliği, dünya çapında birçok hayır kurumuna yardım etmiştir. Örneğin, Avustralya yangınları sırasında, Instagram kullanıcıları aracılığıyla 15 milyon doların üzerinde bağış toplandı. Bağış Toplama özelliği ayrıca Black Lives Matter hareketi, Covid-19 salgınına karşı mücadele ve diğer birçok insani amaç için de kullanılmaktadır.

Instagram, Bağış Toplama özelliğini kullanarak, hayır kurumlarına ve sevdikleri amaçlara para bağışlama konusunda kullanıcılarına kolay bir yol sunmaktadır. Bu özellik, sosyal medyanın hayır kurumlarına yardım etmek için potansiyel bir araç olduğunu ve kullanıcıların bu araçları kullanarak gerçek fark yaratabileceğini göstermektedir.

Instagram donation özelliği nasıl kullanılır ?

Instagram Bağış Toplama (Donation) özelliği, kullanıcılara hayır kurumlarına veya sevdikleri amaçlara para bağışlamalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, profil sayfalarında veya hikayelerinde seçtikleri hayır kurumlarının bağış düğmesini ekleyebilir ve takipçileri aracılığıyla kolayca bağış yapabilir.

Bağış Toplama özelliğini kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Instagram hesabınıza giriş yapın ve profil sayfanızı açın.
 • Profil sayfanızda “Düzenle” butonuna tıklayın.
 • “Bağış Toplama” seçeneğini seçin.
 • “Bağış Toplama Ekle” butonuna tıklayın.
 • Listeden bağış yapmak istediğiniz hayır kurumunu veya amaçları seçin.
 • Seçtiğiniz hayır kurumunun veya amacın ayrıntılarını girin.
 • “Gönder” butonuna tıklayın.

Bağış Toplama özelliğini hikayelerinizde kullanmak isterseniz:

 • Instagram hesabınıza giriş yapın ve hikaye oluşturma ekranına geçin.
 • Sticker seçeneklerinden “Bağış”ı seçin.
 • Listeden bağış yapmak istediğiniz hayır kurumunu veya amaçları seçin.
 • Stickerı düzenleyin ve istediğiniz gibi hikayenize ekleyin.
 • Hikayenizi paylaşın.

Bağış Toplama özelliği ayrıca canlı yayınlarda da kullanılabilir. Canlı yayın yaparken “Bağış Toplama” seçeneğini seçerek bağış isteyebilirsiniz. Canlı yayın sırasında takipçileriniz bağış yapabilir ve canlı yayın sonunda toplanan tüm bağışlar doğrudan seçtiğiniz hayır kurumuna gider.

Bağış Toplama özelliği kullanırken, kullanıcılardan herhangi bir ücret alınmaz ve tüm bağışlar doğrudan seçilen hayır kurumuna gider. Kullanıcılar, bir kredi kartı veya PayPal hesabı kullanarak güvenli bir şekilde bağış yapabilirler.

Instagram Bağış Toplama özelliği, kullanıcıların sevdikleri amaçlara ve hayır kurumlarına yardım etmek için kolay bir yol sunmaktadır. Bu özellik, sosyal medyanın gücünü kullanarak gerçek fark yaratabileceğimiz bir araç olarak hizmet etmektedir.

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir