Instagram’da Canlı Yayın Özelliği Nasıl Yapılır?

Dünya çapında en çok kullanılan Facebook ve Twitter’ ın ardından sosyal medya platformu olarak instagram çok sık kullanılmaya başlanıldı. Sosyal medyaların gelişmesiyle Instagram’ da kullanıcıları için her an bir yenilik yapmaktadır. Facebook’ un getirdiği canlı yayın özelliğinden ilham alarak son yapmış olduğu yenilikle kaybolan video ve fotoğraflardan sonra canlı yayın özelliği ile kullanıcılarını oldukça mutlu etmektedir.


Popüler video ve fotoğraf paylaşma platformu olan Instagram’ ın tek eksiği canlı yayın özelliği idi. Henüz dünya genelinde aktif edilmeyen güncellemesi ile gelecek olan canlı yayın özelliği, kullanıcıların dört gözle beklediğini biliyoruz. Canlı yayın özelliğinin geleceğinin duyulduğu ilk günden beri tüm kullanıcıların merakla beklediği bir uygulamanın güncellemesi henüz yok. Ama biz şimdiden sizlere, Instagram’ ın canlı yayın özelliğiniz açıklamak istiyoruz.

Canlı yayın özelliğini kullanmadan önce Instagramda Canlı Yayın Yapamıyorum ? sorunu yaşayan okurlarımıza bu link ile sorunlarını ortadan kaldırmak için makalemizi okumalarını tavsiye ederiz.

Instagram’ da Canlı Yayın Özelliği

Instagram’ ın canlı yayın özelliği Instagram Hikayelere (Instagram Stories) baplı olarak çalışıyor. Instagram Stories (Hikayeler) bildiğiniz gibi belirli bir süre sonra kaybolan fotoğraflar ve videolar paylaşmanıza olanak sağlıyor. Yeni güncelleme ile Instagram hikayeler üzerinden canlı yayın yapma özelliğini kullanabilirsiniz. İlk baktığınız zaman Periscope gibi görünse de, Instagram canlı yayın süresinin 1 saat yayında kalma olarak belirlenmiş. Kısa bir açıklamadan sonra Instagram’ da takipçilerinize nasıl canlı yayın yapacağınıza geçmek istiyoruz.

  • Instagram’ ın son sürümünü güncellediğiniz zaman ara yüzünün değiştiğini göreceksiniz. Canlı yayına başlamak için sol üstte bulunan “kamera” simgesine dokunarak veya sağa kaydırarak açabilirsiniz.
  • Instagram hikayeleri kullanıyorsanız eğer hiç zorlanmayacaksınız. Instagram hikayelerine girdiğinizde en altta parmağınız ile kaydırarak “Canlı Video Başlat” moduna geçebilirsiniz. Bu moda geçtiğiniz zaman takipçilerinize bildirim gidecektir. Canlı yayına başladığınız zaman yapılan yorumlar ekranınıza gelecek, beğendiğiniz yorumları sabitleyebilir veya yorumları kapatabilirsiniz.

Takip ettiğiniz kişilerin canlı yayın yapıp yapmadıklarını anlamak için, hikaye paylaşma arkadaşlarınızı gördüğünüz tepedeki kullanıcı adlarının altında LIVE ibaresi göreceksiniz. Bu canlı yayın başlattığı anlamına gelmektedir. Dilerseniz “keşfet” kısmına gidebilir, üstte yer alan hikayeler bölümünden popüler canlı yayınları da izleyebilirsiniz.

  • Çekmiş olduğunuz canlı yayınlar, yayın bittikten sonra tıpkı hikayeler gibi belirli bir süre sonra kayboluyor.

Her ne kadar diğer sosyal medya platformlarının canlı yayın özelliğine benzese de Instagram kullanıcı kitlesi geniş ve kullanıcıların her geçen gün artması ile, yapmış olduğu bu yeni yenilikle çok fazla kullanılacağı aşikar. Bunu Hikayeler (Instagram Stories) güncellemesi yapıldıktan sonra Snapchat’ ten alındığı çok konuşulmuştu ve tutmayacağı dile getirilmişti. Fakat çok fazla kullanan olduğunu gördükten sonra Canlı Yayın özelliğinin de çok fazla kişi tarafında sıklıkla kullanılacağı aşikar.

GÜNCELLENDİ

Instagram Canlı Yayın

Instagram Canlı Yayın özelliği, kullanıcıların Instagram hesapları üzerinden canlı video yayını yapmalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Canlı yayın sırasında kullanıcılar, takipçileriyle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurabilir, sorularını yanıtlayabilir ve diğer Instagram kullanıcılarıyla paylaşımlarda bulunabilir.

Canlı yayın başlatmak için, Instagram hesabınızda önce kameraya tıklayın ve ardından “Canlı” seçeneğini seçin. Canlı yayını başlatmadan önce, başlık veya açıklama ekleyebilir ve takipçilerinizin canlı yayınınızı izleyebileceği bir hedef kitle seçebilirsiniz. Canlı yayın sırasında, kullanıcılar yorumlar yapabilir, kalp gönderebilir ve canlı yayınınızı kaydedebilirsiniz.

Canlı yayın sona erdiğinde, canlı yayının kaydı profilinizde görünebilir ve takipçileriniz tarafından daha sonra izlenebilir. Ayrıca, canlı yayının kaydını telefonunuza indirebilir ve daha sonra paylaşabilirsiniz.

Canlı yayın özelliği, özellikle markalar, sanatçılar ve influencerlar için etkileşimli bir pazarlama aracı olarak da kullanılabilir.

Instagram Canlı Yayın Açma

Instagram Canlı Yayın açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Instagram uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
Ana sayfada sağ üst köşede bulunan “+” simgesine tıklayın.
Açılan menüden “Canlı” seçeneğine tıklayın.
Canlı yayın öncesinde başlığınızı ve hedef kitlenizi belirleyin.
“Yayını Başlat” butonuna tıklayarak canlı yayınızı başlatın.
Canlı yayın sırasında, takipçilerinizin yorumlarını ve kalplerini görüntüleyebilirsiniz.
Canlı yayın sona erdiğinde, “Bitir” butonuna tıklayarak yayını sonlandırabilirsiniz.

Canlı yayınınız sona erdikten sonra, canlı yayın kaydınız profilinizde yayınlanır ve 24 saat boyunca izlenebilir. İsterseniz, canlı yayın kaydınızı telefonunuza indirerek veya hikayelerinizde paylaşarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Instagram’da Canlı Yayın Özelliği Nasıl Yapılır?

Instagram’da canlı yayın özelliği kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

Instagram uygulamasını açın ve ana ekranınızda sağ üst köşedeki kamera ikonuna dokunun.

Kamera açıldığında sağ alt köşedeki “Canlı” seçeneğine dokunun.

“Canlı Yayın Başlat” düğmesine dokunun ve yayınızı başlatın.

Canlı yayın sırasında yorumları ve istekleri görüntülemek için ekranın sağ tarafındaki yorum simgesine dokunabilirsiniz.

Yayınınız bittiğinde “Bitir” düğmesine dokunarak canlı yayını sonlandırabilirsiniz.

Canlı yayın özelliği, Instagram’da daha fazla etkileşim sağlamak ve takipçilerinizle gerçek zamanlı olarak iletişim kurmak için harika bir yoldur. Unutmayın, canlı yayınlar sadece yayın sırasında görüntülenebilir ve daha sonra kaydedilmez.

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir